Referat prof. dr hab. Stefana Konstańczaka pt. „Zbigniew Antoni Jordan (1911-1977) – zapomniany emigracyjny historyk filozofii polskiej”

Zapraszamy serdecznie na spotkanie, podczas którego prof. dr hab. Stefan Konstańczak wygłosi referat pt. „Zbigniew Antoni Jordan (1911-1977) – zapomniany emigracyjny historyk filozofii polskiej”.

Spotkanie odbędzie się 20.02.2023 (poniedziałek), godz. 18.00, na platformie Zoom. Link: https://uw-edu-pl.zoom.us/meeting/register/tJAufumgrDkrE9PuJdms1V4kpr7ByjZqDapK

Referent:

Stefan Konstańczak, dr hab., prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się etyką i historią filozofii polskiej XIX i XX w. W 2021 ukazała się jego nowa książka „Historiozoficzne dylematy Zbigniewa Jordana. Biografia twórcza emigracyjnego filozofa” (Wydawnictwo WAM). 

Nota wydawcy o książce: Historiozoficzne dylematy Zbigniewa Jordana | wydawnictwowam.

„Zbigniew Antoni Jordan to nazwisko, które współczesnym historykom nauki rzadko kojarzy się z filozofią. Kanadyjski epizod w jego życiu względnie trwale zmienił bowiem wcześniejsze postrzeganie go jako przedstawiciela tej dyscypliny. W niniejszej biografii autor zamierza zmodyfikować nieuzasadnioną jednostronność w naukowym klasyfikowaniu jego dokonań. Powoduje ona bowiem, że okresy naukowej aktywności Jordana jako filozofa oraz jako socjologa są postrzegane oddzielnie, co dzieje się z wyraźną szkodą dla całościowej oceny jego dokonań naukowych. W Polsce Jordan jest traktowany jako rasowy filozof, gdy tymczasem zarówno w Kanadzie, jak i na całym Zachodzie jest znany głównie jako socjolog. Powoduje to, że w polskim dyskursie naukowym postrzega się go tak, jakby jego prace były dziełem dwóch różnych osób. (…) Dlatego poniższa książka w zamierzeniu autora powinna spełniać podwójną rolę: filozofom ma przybliżyć osiągnięcia Jordana na gruncie socjologii, a socjologiom – na gruncie filozofii. Jego kariera naukowa i dorobek potwierdzają zarazem przekonanie, że nauka stanowi system wzajemnie warunkującej się wiedzy, dla której przeszkodą nie są bariery językowe i terytorialne”. (Ze Wstępu)

„Monografia, pod względem dyskutowanej problematyki, jest naukowo ważna i cenna  badawczo. Praca stanowi sumienną, wiarygodną i wartościową prezentację poglądów naukowych Jordana oraz jego działalności organizacyjno-dziennikarskiej. Ukazuje Jordan jako wnikliwego badacza filozofii Platona, wybitnego znawcę  marksizmu w wersji leninowskiej, socjologa i historyka filozofii polskiej, propagatora osiągnięć logików przedstawicieli szkoły lwowsko-warszawskiej na arenie międzynarodowej. Monografia stanowi pierwsze, tak obszerne krytyczne opracowanie naukowej biografii Zbigniewa Jordana. Jest to studium merytorycznie wartościowe, napisane rzeczowo i kompetentnie”. (Z recenzji Krzysztofa Ślezińskiego)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *