spotkanie majowe II

Zarząd

Oddziału Warszawskiego

Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

serdecznie zaprasza

14 maja 2018 roku

 o godzinie 17:15

 na wykład:

Czego zwycięstwo Donalda

Trumpa nauczyło nas

o świecie współczesnym?

Trump_Taj_Mahal,_2007

Wykład wygłosi:

dr Jan Misiuna

 (SGH) 

Spotkanie odbędzie się w sali nr 109

Instytutu Filozofii, UW

Krakowskie Przedmieście 3

Półtora roku od zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa to okres szukania odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: 1) jak to się stało, że Donald Trump wygrał amerykańskie wybory prezydenckie?, 2) jak to możliwe, że amerykańskie (a za nimi światowe) media głównego nurtu oraz obserwatorzy amerykańskiego społeczeństwa nie zauważyli zawczasu, że zwycięstwo to nadchodzi? Im więcej pojawia się badań o zmianie społecznej w USA, o nastrojach wśród białej ludności dawnych regionów przemysłowych, o źródłach, z których wyborcy czerpią wiedzę o świecie; im więcej pojawia się informacji o wykorzystywaniu danych zbieranych na portalach społecznościowych, o zaangażowaniu innych państw i o reakcji władz amerykańskich na nie i im więcej budowanych jest na ich podstawie teorii, tym bliżej jesteśmy wyjaśnienia nie tylko przyczyn sukcesu wyborczego Donalda Trumpa, ale również zrozumienia tego, w jak wielkim stopniu uległy przekształceniu społeczeństwa państw najwyżej rozwiniętych. Celem tego wystąpienia jest przedstawienie społecznego i politycznego tła ostatnich amerykańskich wyborów prezydenckich jako próby wprowadzenia w społeczeństwo epoki późnego kapitalizmu.

Jan Misiuna – absolwent Instytutu Nauk Politycznych UW (2006 r. – mgr nauk politycznych), Ośrodka Studiów Amerykańskich UW (2008 r. – mgr kulturoznawstwa) oraz stacjonarnych studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH (2014 r. – doktor nauk ekonomicznych). Od 2014 r. pracuje w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH, aktualnie w Katedrze Studiów Politycznych. Od 2008 r. tłumaczy z języka angielskiego. Członek komitetu redakcyjnego kwartalnika „Studia z Polityki Publicznej/Public Policy Studies”. Jego badania naukowe koncentrują się na wyborach (finansowanie kampanii wyborczych, wpływ zmiany społecznej na przebieg wyborów, wpływ imigracji na wybory) i na Stanach Zjednoczonych. Autor książki „Pieniądze i kampanie wyborcze w Stanach Zjednoczonych” (Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016).

Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!!!

Ilustracja: By Kevin Wong – Fotografia własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46940300

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *