spotkanie grudniowe

Zarząd

Oddziału Warszawskiego

Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

serdecznie zaprasza

3 grudnia 2018 roku

 o godzinie 17:15

 na wykład:

O podobieństwach rodzinnych, deformacjach rodzinnych i wyjaśnieniach, których pragniemy gdy miłość się kończy. Czytając Moravię Wittgensteinem

separation_II

Wykład wygłosi:

mgr Amadeusz Just

 (IF UW) 

Spotkanie odbędzie się w sali nr 4

Instytutu Filozofii, UW

Jednym z powracających wątków tak wczesnej, jak i późnej myśli Ludwiga Wittgensteina jest zagadnienie wyjaśnień, które w naszym ujęciu filozofii gotowi jesteśmy uznać za satysfakcjonujące. Problem ten dotyczy zarówno umiejętności zdania sobie sprawy z pragnienia odnośnie do tego, co przy pomocy dostępnych filozofii środków chcielibyśmy osiągnąć w odróżnieniu od tego, co, przy pomocy dostępnych nam środków, faktycznie znajduje się w naszym zasięgu, jak i gotowości do uznania za rozwiązanie czegoś, co zdaje się być dopiero jego pierwszym etapem.

Uparte poszukiwanie wyjaśnień towarzyszy nam również w naszym codziennym życiu, zazwyczaj w momentach tragicznych. Przykładem takiego tragicznego momentu, na którym skupię się w moim wystąpieniu, będzie nieszczęśliwa miłość Riccarda i Emilii, bohaterów powieści Alberta Moravii Pogarda. Specyficzny charakter powieści Moravii, w której główny bohater jest również fikcyjnym autorem samej książki, daje możliwość opisania, jak wygląda poszukiwanie wyjaśnień, które wydają nam się jedynymi, które jesteśmy gotowi w określonych sytuacjach przyjąć jako satysfakcjonujące oraz w jaki sposób równocześnie nie dostrzegamy tych odpowiedzi, które są nam od samego początku bezpośrednio dostępne. Analogia między pewnymi tendencjami w tradycyjnym ujęciu filozofii krytykowanymi przez Wittgensteina a naszymi codziennymi relacjami społecznymi zakłada, że zarówno w pierwsze, jak i w drugie wpisane są różnego rodzaju ideały, wzorce i postulaty. Prezentując oryginalne odczytanie Wittgensteinowskiego pojęcia podobieństwa rodzinnego ujętego jako krytyka wspomnianych tendencji, zaproponuję analogiczne do niego pojęcie deformacji rodzinnej, które pomoże mi w nowy, atrakcyjny sposób spojrzeć na historię nieszczęśliwej miłości z powieści Moravii.

Amadeusz Just – doktorant w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej Instytutu Filozofii UW. Zajmuje się filozofią Arthura Schopenhauera i Ludwiga Wittgensteina, filozofią społeczną, animal studies, oraz relacją między filozofią a literaturą. Obecnie pracuje nad projektem dotyczącym niedyskursywnych praktyk społecznych. W roku akademickim 2018/2019 stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) na Freie Universität Berlin. Członek Österreichischen Ludwig Wittgenstein Gesellschaft.

Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!!!

Ilustracja: Edvard Munch, Separacja, 1900

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *