Niniejszym mamy zaszczyt zaprosić Państwa na majowe spotkanie PTF Warszawa, które odbędzie się o godzinie 18 30 dnia szóstego maja w sali nr 205 Starej Biblioteki UW (Kampus Główny). Referat pt. „Myśl sumeryjska, asyryjska i babilońska z punktu widzenia dzisiejszej filozofii nauki” wygłosi prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Poniżej znajdą Państwo abstrakt referatu i krótki biogram Profesora. Zapraszamy serdecznie!
Wedle historyków filozofii, refleksja Sumerów i ich bliskowschodnich następców nie miała charakteru systematycznej wiedzy. Ta bowiem bierze początek dopiero w koncepcji Talesa, jak uważamy – pierwszego naukowca w dziejach. Niniejszy wykład nie ma zamiaru tej tezy podważać. Jego zadanie jest inne. Biorąc pod uwagę dzisiejszy aparat naukowy i mając na względzie obecną systematykę filozofii, jej dyscyplin i nurtów, próbuje sklasyfikować refleksję sumeryjską i wskazać płynące z tej klasyfikacji konsekwencje. W literaturze światowej nikt nie próbował analizować tej refleksji w konwencji współczesnego podziału dyscyplin filozoficznych, zadawalając się jedynie – z racji powszechnego uznania myśli sumeryjskiej za nienaukową – analizą literacką, soteriologiczną czy kulturową. Tymczasem myśl ta, choć nie była wiedzą i co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości, choć nie miała jeszcze starogreckiego rozmachu, brak jej uniwersalności i systematyczności, to jednak posiada pewną oryginalność, która można by określić mianem naturalistycznego egzystencjalizmu. Naturalizm bierze się z oczywistości i bezpośredniości myśli sumeryjskiej, traktującej rzeczywistość wprost. Egzystencjalizm zaś wyraża się w poglądzie o nonsensowności ludzkiej natury, braku celu życia oraz w zasadzie nieustannego trwania. Biorąc pod uwagę współczesną systematykę myśli filozoficznej możemy zatem powiedzieć: filozofia jako nauka rozpoczęła się od greckiej filozofii przyrody, zaś filozofia jako refleksja rozpoczęła się od sumeryjskiego egzystencjalizmu.
Janusz Sytnik-Czetwertyński jest dr hab. filozofii (podstawą kolokwium habilitacyjnego była książka „Postacie bytu realnego”, stanowiąca plon wieloletnich badań autora z zakresu ontologii formalnej). W latach 2003-2013 wykładał na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie od 2007 pełnił funkcję kierownika Pracowni Filozofii. Od 2013 jest pracownikiem Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego w Krakowie.
Powinno być na odwrót/wektor.