Spotkanie Kwietniowe

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na kwietniowe spotkanie PTF Warszawa, które odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 18:30 w sali 205 budynku Starego BUW (Kampus Główny UW). Prelegentem będzie dr hab. Grzegorz Iniewicz z UJ, który wygłosi wystąpienie pt. „Problemy etyczne w pracy terapeutycznej z osobami nieheteronormatywnymi i transpłciowymi”. Abstrakt wystąpienia i biogram naszego prelegenta znajdziecie Państwo poniżej. Serdecznie zapraszamy!

Praca psychoterapeutów regulowana jest etyczno–zawodowymi normami zawartymi w różnych dokumentach. Normy te odnoszą się do samego terapeuty jak też do relacji które buduje on z pacjentami. Praca terapeutyczna z osobami nieheteroseksualnymi oraz transpłciowymi również regulowana jest ogólnymi normami etyczno-zawodowymi. Pojawiają się tu jednak specyficzne problemy i dylematy. Dotyczą one między innymi kwestii ujawniania się, informowania rodziców lub opiekunów prawnych o ważnych kwestiach, czy podejmowania terapii, której celem jest zmiana orientacji seksualnej. Odnoszą się również do samego terapeuty, przykładowo czy posiada on odpowiednie kompetencje, a także świadomość ewentualnych własnych ograniczeń w pracy osobami LGBT. Powyższe kwestie zostaną poruszone podczas wystąpienia.

Grzegorz Iniewicz – dr hab., psycholog, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor. Certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz European Association for Psychotherapy. Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Psychoterapeuta w Oddziale Klinicznym Klinik Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Superwizor kilku ośrodków psychoterapeutycznych. Wykładowca na kursach psychoterapeutycznych i studiach podyplomowych z seksuologii. Autor prac z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii, etiologii zaburzeń emocjonalnych, seksuologii i psychologii LGB. Współredaktor książek: „Koncepcja przywiązania. Od teorii do praktyki klinicznej”, „Seksualność człowieka. Wybrane zagadnienia”, „Wprowadzenie do Psychologii LGB”, „Jak przeżyć z teściami?”, autor monografii: „Stres mniejszościowy u osób biseksualnych i homoseksualnych. W poszukiwaniu czynników ryzyka i czynników chroniących”. Były sekretarz i członek Zarządu Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

3 komentarze do “Spotkanie Kwietniowe”

  1. Użyty w zwrocie Abstraktu: „…podejmowania terapii, której celem jest zmiana orientacji seksualnej” termin „terapia” jest niestosowny, skoro orientacja seksualna nie jest zaliczana do chorób.
    W jego miejscu powinien wystąpić termin: „interwencja medyczna”.
    Z poważaniem, MP.

    1. Czegoś MP nie zrozumiał, nie chodzi o działanie zmierzające do zmiany orientacji, lecz na przykład o radzenie sobie z brakiem akceptacji społecznej.

      1. Jeszcze raz: „…podejmowania terapii, której celem jest zmiana orientacji seksualnej”. Cel tu jest jednoznacznie określony, i nie jest nim poprawa komfortu w relacjach społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *