spotkanie majowe I (przełożone z kwietnia)

Zarząd

Oddziału Warszawskiego

Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

serdecznie zaprasza

7 maja 2018 roku

 o godzinie 17:15

 na wykład:

Demokracja kosmopolityczna

jako filozoficzny model

państwa światowego

World_Passport_(Cover)

Wykład wygłosi:

dr hab. Rafał Wonicki

 (IF UW) 

Spotkanie odbędzie się w sali nr 4

Instytutu Filozofii, UW

Krakowskie Przedmieście 3

W wystąpieniu dokonam analizy współczesnego projektu demokracji kosmopolitycznej. Swoje rozważania zacznę od rysu historycznego, dzięki któremu idea demokracji kosmopolitycznej zostanie ukazana na tle wcześniejszych pomysłów filozoficznych dotyczących idei państwa światowego. Następnie przejdę do rekonstrukcji filozoficznych założeń tego projektu oraz wynikających z nich politycznych konsekwencji, rozważając na ile model ten zgodnie z postulatami jego twórców (D. Archibugi, D. Held i inni) umożliwia rozwiązywanie problemów jakie diagnozują oni w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Zarazem wpisanie modelu demokracji kosmopolitycznej w najnowszą dyskusję dotyczącą teoretycznych oraz praktycznych zalet i wad państwa światowego pozwoli na odsłonięcie aksjologii stojącej za ideą suwerenności państwowej oraz na zastanowienie się na ile dzięki tego typu filozoficznym projekcjom możliwe jest lepsze zrozumienie naszych czasów.

Rafał Wonicki, doktor habilitowany, adiunkt w Zakładzie Filozofii Polityki Instytutu Filozofii UW. Zajmuje się zagadnieniami współczesnej filozofii polityki i prawa. Autor monografii Spór o demokratyczne państwo prawa (2007) oraz Bezdroża sprawiedliwości. Rozważania o liberalnych teoriach sprawiedliwości międzynarodowej (2017). Współautor książki Prawa człowieka i obywatela w zglobalizowanym świecie (2016). Swoje artykuły publikował między innymi w takich czasopismach jak „Przegląd Filozoficzny”, „Synthesis Philosophica”, „Civitas”, „Journal of Global Ethics” oraz wielu publikacjach książkowych. Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Działa na rzecz popularyzacji filozofii.

Wstęp wolny. ZAPRASZAMY!!!

Ilustracja: By Tom Mùller – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8088608

spotkania w ramach Festiwalu Nauki UW w Instytucie Filozofii UW

Zapraszamy na wykłady i warsztaty zorganizowane w ramach Festiwalu Nauki UW w Instytucie Filozofii UW we współpracy z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Filozoficznego:

festiwal-nauki-logo-300

⧫ 25.09.2017, godz. 17.00 s. 205 w dawnym BUWie, dr Przemysław Bursztyka ,,Pomiędzy obrazem a afektem. Fenomenologiczna koncepcja wyobraźni cielesnej” (wykład)

Wykład będzie prezentacją fenomenologicznej koncepcji wyobraźni podkreślającej jej cielesno-afektywny charakter. Wyobraźnia jest tu warunkiem możliwości rzeczywistości, w której żyjemy i działamy.

⧫ 26.09.2017, godz. 17.00 s. 205, dr Tomasz Puczyłowski ,,Pytania a codzienna egzystencja człowieka” (wykład)

Podczas wykładu omówię podstawowe własności semantyczno-pragmatyczne zdań i wypowiedzi pytajnych, przedstawię najciekawsze ich typy, oraz omówię zagadnienie niedosłownego rozumienia pytań.

⧫ 27.09.2017, godz. 17.00 s. 205, dr hab. Mateusz Salwa ,,Estetyka środowiska naturalnego – jak rozumieć i oceniać piękno przyrody?” (wykład)

Celem wykładu będzie omówienie głównych koncepcji piękna przyrody wypracowanych na gruncie estetyki współczesnej oraz możliwości zastosowania ich w praktyce indywidualnej i zbiorowej.

⧫ 28.09.2017, godz. 17.00 s. 205, dr Krzysztof Łapiński ,,Diogenes z Oinoandy – tajemniczy epikurejczyk późnej starożytności” (wykład)

W II w. n.e. nieznany bliżej Diogenes funduje w mieście Oinoanda monumentalną stelę zawierającą nauki Epikura. Pragnie udostępnić jak najszerszemu gronu osób epikurejskie lekarstwa na niepokoje duszy.

⧫ 29.09.2017, godz. 17.00 s. 205, dr hab. Magdalena Borowska, mgr Magdalena Krasińska, mgr Marcin Krassowski ,,Rzeczy, budynki, miasta w jednostkowym doświadczaniu codzienności” (warsztaty)

Swoista bliskość z rzeczami i ucieleśnione praktyki obcowania z miastem stanowić więc będą motywy wykładu wzbogaconego o prezentację wyników badań nad alternatywnymi formami życia wspólnotowego.

ZAPRASZAMY!

Współorganizujemy, zapraszamy!

Jak wykrywać własne błędy? Co to znaczy błędnie reprezentować?

Czwartek, 20.04.2017, godz. 15:00

Instytut Filozofii i Socjologii PAN (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala 161)

https://blednereprezentacje.jimdo.com/

Wykład: dr Krystyna Bielecka (IF UW)

Komentarz: dr hab. Robert Poczobut (UwB), dr Przemysław Nowakowski (OBF)

„W wystąpieniu omówię koherencyjny model błędu wykrywalnego przez system. Ma on służyć jako podstawa zadowalającej koncepcji reprezentacji umysłowych w kognitywistyce, a także w filozofii umysłu. Jest to minimalny model błędu reprezentacyjnego wykrywalnego przez system, opracowany w ramach teleosemantycznej koncepcji reprezentacji umysłowych i hybrydowej biologicznej koncepcji funkcji reprezentacyjnej. Koncepcja ta opiera się na kluczowym dezyderacie wobec teorii reprezentacji umysłowych, wedle którego system poznawczy musi mieć możliwość wykrywania błędu w taki sposób, który nie wymaga metareprezentacji.

Wedle bronionej koncepcji warunkiem wykrywalności błędu jest wykrywanie niespójności (reprezentacyjnych lub informacyjnych). W przeciwieństwie do Marka Bickharda, broniącego koncepcji konkurencyjnej, dopuszczam także inne reprezentacje niż antycypacyjne, a ponadto wykorzystuję Millikanowski system producenta i konsumenta oraz lokalnej informacji naturalnej. Model obejmuje dwa etapy reakcji na błąd: rozpoznawania i wykorzystywania błędu reprezentacyjnego.”

Wstęp wolny!

 

Współorganizujemy, zapraszamy!

Sztuka jako narzędzie (społecznej) samoświadomości

Wtorek, 11.04.2017, godz. 14:00, Instytut Filozofii i Socjologii PAN (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala 154)

https://sztukajakonarzedzie.jimdo.com/

Wykład: mgr Jacek Olender (IFiS PAN, The Courtauld Institute of Art)

Komentarz: dr hab. Piotr Przybysz (IF UAM), mgr Adam Tuszyński (IF UW)

Obecne teorie estetyczne oparte na filozofii umysłu poszukują odpowiedzi na pytanie „czym jest sztuka?” w rozumieniu „czym jest ona dla jednostki”. Badania neuroestetyczne, z oczywistych przyczyn technicznych, skupiają się na wrażeniach indywidualnych, obracających się wokół systemów sensorycznych i nerwowych pojedynczych ludzi. Jednocześnie w szeroko rozumianej estetyce, sztuka zajmuje przede wszystkim miejsce fenomenu społecznego. Tym samym, teorie oparte na współczesnej filozofii umysłu mają zdecydowanie mniejszą siłę przebicia przy wejściu do głównego nurtu nauk o sztuce. Pola takie jak muzeologia czy polityka wystawiennicza opierają się obecnie praktycznie wyłącznie na antropologii kulturowej i filozofii kontynentalnej.

W swoim referacie postaram się pokazać możliwe drogi adaptacji współczesnych teorii neuroestetycznych pod kątem społecznego odbioru sztuki, przede wszystkim jako narzędzia wspomagającego konstrukcję samoświadomości, w tym także samoświadomości zbiorowej/grupowej. Wychodząc od fenomenologii, przejdę przez możliwe podejścia do problemu, takie jak teorie umysłu rozszerzonego, czy reprezentacji współdzielonych. Pozwolę sobie też użyć przykładów z praktyki ludzi zajmujących się zawodowo opieką nad materialnym dziedzictwem kulturowym.

Wstęp wolny!

ZAPROSZENIE NA IV OSF-P pt. RELACJE // 23-24 KWIETNIA // WARSZAWA

W dniach 23-24 kwietnia 2016 roku w sali „szklanej” na parterze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na ul. Dobrej 56/66 odbędzie się IV Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatryczne. Tematem przewodnim konferencji są RELACJE – hasło szerokie, interpretowane m.in. jako intersubiektywność (ja w relacji do innych), relacja indywidualna (ja w stosunku do siebie), wzajemny związek umysłu i ciała, ale także jako związki z instytucjami, wartościami, historią, kulturą i sztuką, a w końcu z życiem. O tych i innych aspektach relacji w kontekście zdrowia psychicznego dyskutować będą m.in. filozofowie, psychiatrzy i psychologowie.

Informacje na temat IV OSF-P dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia // http://ivosfp.wix.com/ivosfp // oraz na fan page`u // https://www.facebook.com/events/210105206012304/ //. Zapraszamy także do dołączenia do strony ogólnej OSF-P, na której podajemy informacje o innych wydarzeniach, które organizujemy, bądź które popieramy // https://www.facebook.com/otwarteseminariafilozoficznopsychiatryczne/?ref=ts&fref=ts //.

Konferencję organizuje Instytut Filozofii UW oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UW we współpracy z warszawskim Instytutem Psychiatrii i Neurologii, oraz Instytutem Filozofii UMCS. Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego jest patronem wydarzenia.

W tygodniu następującym po konferencyjnym weekendzie w dniach 25-28 kwietnia, jako imprezy towarzyszące, organizujemy cykl popołudniowych warsztatów. Lista warsztatów dostępna jest na stronie // http://ivosfp.wix.com/ivosfp#!warsztaty/bc7a9 //. W sprawie zapisów prosimy o kontakt na adres emailowy warsztatyosfp@gmail.com. W pozostałych sprawach prosimy pisać na filozofiaipsychiatria@gmail.com.

Dotąd odbyły się trzy konferencje: w Warszawie I OSF-P pt. „Psychiatria i filozofia w poszukiwaniu wspólnego języka”, II OSF-P pt. „Norma / Patologia” oraz, w Lublinie, III OSF-P pt. „Diagnozy współczesności”. Na stronie czasopisma ETYKA możliwe jest odsłuchanie nagrań organizowanych w ramach OSF-P wydarzeń // http://etyka.uw.edu.pl/otwarte-seminaria-filozoficzno-psychiatryczne/ //.

Udział w konferencji oraz w warsztatach jest darmowy.
W imieniu wszystkich organizatorów, współorganizatorów, patronów i partnerów,
na IV Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatryczne
zapraszają
Agnieszka Brejwo, Jan Molina, Jakub Tercz

Spotkanie marcowe

Zarząd

Oddziału Warszawskiego

Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

serdecznie zaprasza

21 marca 2016 roku

o godzinie 17:15

na wykład:

Radykalizm polityczny

Wykład wygłosi:

Prof. dr hab. Jacek Hołówka

           (Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski)	

Spotkanie odbędzie się w Sali nr 4 (parter)

Instytutu Filozofii

Uniwersytetu Warszawskiego

przy Krakowskim Przedmieściu 3

Prof. dr hab. Jacek Hołówka – studiował filozofię i anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz socjologię medycyny na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, wykładał na amerykańskich wyższych uczelniach. Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz redaktor naczelny kwartalnika Przegląd Filozoficzny. Autor licznych książek i publikacji o tematyce etycznej, a także przekładów dzieł filozoficznych z języka angielskiego.

Epistemologia formalna

Na początku marca, znana encyklopedia filozoficzna opublikowała nowy artykuł dotyczący epistemologii formalnej.

Z wielkim zainteresowaniem zapoznałem się z tym artykułem. Zachęcam do czytania i komentowania.

Przykład cytowania (BibTex):

@InCollection{sep-formal-epistemology,
	author       =	{Weisberg, Jonathan},
	title        =	{Formal Epistemology},
	booktitle    =	{The Stanford Encyclopedia of Philosophy},
	editor       =	{Edward N. Zalta},
	howpublished =	{\url{http://plato.stanford.edu/archives/spr2015/entries/formal-epistemology/}},
	year         =	{2015},
	edition      =	{Spring 2015},
}